İstanbul’da Dış Çekim Mekanları

Düğün fotoğrafçıları ile Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan bir köprü görevi gören İstanbul’da dış çekim mekanları aramakta olan çiftlere bilgi vermek amacıyla bu yazıda 11 farklı lokasyondan bahsediyor olacağız. Hepsi birbirinden güzel ve başarılı fotoğraf serüvenlerine kapı açacak olan İstanbul’un bu nadide mekanlarını gelin hep birlikte tek tek inceleyelim.

emirgan korusu

Emirgan Korusu Dış Çekim

Emirgan Korusu

Avrupa Yakası’nda Sarıyer ilçesi sınırları dahilinde, boğaz kıyısına yakın bir yerde bulunan Emirgan Korusu uzun yıllardır düğün fotoğrafları çektirmek isteyen çiftlerin en çok tercih ettiği dış çekim mekanlarından birisidir. Her mevsim kendine has farklı doğal yapısı ile düğün fotoğrafları için çok güzel kareler ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır. Lale mevsimi geldiğinde içerisinde yer alan lale bahçelerini özellikle kullanmak isteyeceksiniz.

Emirgan Korusu’nda çekim yapmak için sadece araçla giderseniz otopark ücreti ödemeniz gerekiyor ve bunun dışında herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Dış çekim için bütün açık alanları değerlendirmeniz mümkündür. Ancak not etmeniz gereken önemli bir detay var ki o da köşklerde fotoğraf çekimi yapılmasına izin verilmemektedir. Emirgan Korusu’nda alan çok büyük olduğu için kalabalıktan pek etkilenmeyeceksiniz.

Yıldız Parkı Dış Çekim

Atatürk Arboretumu Dış Çekim

Atatürk Arboretumu

Avrupa Yakası’nda Sarıyer ilçesinde yer alan bir diğer güzel dış çekim mekânı ise Atatürk Arboretumu’dur. Özellikle dış çekimlerinin doğa ortamında yapılmasını talep eden çiftlerin sıklıkla tercih ettiği bir lokasyondur. Büyük bir alana sahip olan Atetürk Arboretumu’nda irili ufaklı birçok gölet ve bunların etrafında köprüler ve iskeleler bulunmaktadır. Bu göletlerde bulunan ördekler ise ortama çok hoş bir hava katmaktadır. Arboretum içerisinde bulunan çiçek ve ağaçlar da çok fazla çeşitliliğe sahiptir ve her köşesinde farklı bir fotoğraf deneyimi yaşatır.

Arboretum’da çekim yapabilmek için ödemeniz gereken ücret 400 TL artı KDV’dir. Bu ücret dahilinde çekimler için içeriye 5 kişi girebilmektedir.

Rahmi Koç Müzesi Dış Çekim

Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi, Avrupa Yakası’nda Beyoğlu’nda Haliç’e yakın, Hasköy Parkı’nın hemen yanında bulunan bir sanayi müzesidir. Düğün fotoğrafları için tematik bir ortam arayan çiftlerin öncelikli tercihlerinden birisidir. Normalde ziyaretçi olarak hayranlıkla gezilebilecek bir ortamda düğün fotoğrafları çektiriyor olmak emin olun sizi çok memnun edecektir. Özellikle antika arabalarla çektireceğiniz nostaljik fotoğraflar hikayenize bambaşka bir boyut katacaktır.

Rahmi Koç Müzesi’nde fotoğraf çekimi için önceden rezervasyon ve 550 TL gibi bir ödemenin yapılması gerekmektedir. Bu ücret dahilinde 5 kişiye kadar giriş izni verilmektedir. Müze içerisinde bulunan Fenerbahçe vapuru ve Moda tramvayı gibi bazı noktalarda çekime izin verilmemektedir. Bu müzeyi tanıyan ve kurallarını bilen bir düğün fotoğrafçısı ile çalışmanız çok daha doğru sonuçlar elde etmeniz önerilmektedir.

Yıldız Parkı Dış Çekim

Yıldız Parkı Dış Çekim

Yıldız Parkı

Avrupa Yakası’nda Beşiktaş ilçesinde bulunan Yıldız Parkı, yemyeşil bir doğa harikası olarak düğün fotoğrafları çektirmek isteyen çiftlerin uğrak noktalarından birisidir. Park içerisinde bulunan göletlerin etrafında çok güzel fotoğraflar çektirmek mümkündür. Özellikle yaz aylarında ağaçlar ve çiçeklerin güzel renkleri arasında başarılı fotoğraf kompozisyonları ortaya çıkmaktadır. Yine park dahilinde buluna köşklerin girişlerinde de başarılı dış çekim fotoğrafları çekilmesi mümkündür.

Yıldız Parkı’nda çekim yapmak için normalde herhangi bir ücret ödenmesi gerekmiyor. Sadece otopark kullanımı olursa ücret ödeyeceğiniz Yıldız Parkı’nda yer alan köşklerde çekim yapmak ise özel izne tabiidir. Eğer böyle bir çekim düşünceniz var ise çekimlere gitmeden önce bunu düşünmeli ve hızlıca aksiyon almalısınız.

Galata Kulesi Dış Çekim

Galata Kulesi

Avrupa Yakası’nda Beyoğlu sınırları dahilinde yer alan Galata Kulesi, Cenevizliler zamanında son halini almış olan, İstanbul’un en simge mekanlarındandır. Konu romantik bir ortam olduğunda Galata Kulesi çoğu kişinin ilk söyleyeceği mekandır. Bu sebeple de İstanbul’da dış çekim mekanları diye düşünüldüğünde de ilk akla gelecek yerlerden birisidir. Genelde etrafı oldukça yoğundur. Bu yoğunluğun daha az olduğu sabahın erken saatleri ya da gece saatlerini tercih edilirse çok daha rahat çekimler yapılabilir. Bu tarz çekimlerin genelde kulenin etrafında yapıldığını, ardından Beyoğlu ve Galata’nın nostaljik alanlarında çekimlerin devam ettiğini söyleyebiliriz. Oldukça nostaljik ve romantik bir çekim süreci sizleri bekliyor olacaktır.

Galata Kulesi’nin çevresinde fotoğraf çektirmek için ekstra bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Halka açık olan bu ortamlarda rahatlıkla çekimlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Fenerbahçe Parkı Dış Çekim

Fenerbahçe Parkı

Anadolu Yakası’nda Kadıköy sınırları dahilinde yer alan Fenerbahçe Parkı, deniz kıyısında olmasının yanında, eşsiz güzellikteki ağaçları ve çiçekleri ile de dış çekim mekanları arasında kendisine çok üst sıralarda bir yer bulmaktadır. Özellikle yaz aylarında bu mekânda çok fazla çekim yapıldığını görmeniz mümkündür. Yoğunluğu yaşamamak için daha çok hafta içi çekimlerini tercih etmeniz mantıklı bir seçim olacaktır. Parkın denize olan yakınlığı ve ağaçların güzel uyumu ile desteklenen, yemyeşil çimenlerin üzerinde güzel kompozisyonlar oluşturmak mümkündür.

Fenerbahçe parkı dış çekimi için sizlerden kimse bir ücret talep etmeyecektir. Bu konuda içiniz rahat bir şekilde karar verebilirsiniz.

Kuzguncuk Dış Çekim

Kuzguncuk

İstanbul’da dış çekim mekanları konuşulduğunda akla gelen en güzel ortamlardan çoğu, hiç şüphesiz Kuzguncuk’tadır. İstanbul’un nadide semtlerinden birisi olan Kuzguncuk’un renkli sokaklarında normalde de fotoğrafçılar çekimler yapmaktadır. İstanbul’un içinde bambaşka bir yerde olduğunuzu hissettiren ortamıyla, çiftler kendisine çekmektedir. Ancak bu durum artık o kadar çok olmuş olacak ki, kimi Kuzguncuk sakinleri evlerinin önünde ya da etrafında fotoğraf çekilmesini istemiyor. Bu sebeple de çekim yapılacak yerlerde yaşayan kişilere saygı duyarak onların iznini almak çok daha güzel bir hareket olacaktır.

Kuzguncuk’ta çekim yapmak için kimse bir ödeme yapmanız gerekmiyor. Kuzguncuk’un mahallelerinde istenildiği şekilde, özgürce çekim yapılması mümkündür.

Hidivr-i Kasrı Dış Çekim

Hidiv Kasrı

Anadolu Yakası’nda Beykoz ilçesinde bulunan Hidiv Kasrı, doğal güzelliğe sahip korusu ve eşsiz mimari yapısı ile dış mekân fotoğraf çekimleri yapmak isteyen çiftleri kendisine çekmektedir. Özellikle Yeşilçam’ın unutulmaz filmlerinden olan Tosun Paşa’nın da çekildiği bu mekân, eşsiz güzellikteki gül bahçeleri ile de bilinmektedir. Daha çok yaz bahar ve yaz aylarında fotoğraf çekimi için tercih edilen Hidiv Kasrı’nda çekimler için belli süreler dahilinde izinler verilmektedir.

Hidiv Kasrı’nda iç ve dış mekân fotoğraf çekimleri yapabilmek için ödenmesi istenen için en son güncel ücret 1.500 TL + KDV olarak belirlenmişti. Ancak bu her yıl değişebildiği için güncel fiyatlandırma konusunda ayrıca bilgi alınması önerilmektedir.

Adalar Dış Çekim

Adalar

İstanbul’un şehirden uzak fotoğraf çekimi noktalarından adalar, evlenecek olan çiftlerin dış çekim mekanları konusundaki tercihleri arasında üst sıralarda yer almaktadır. Özellikle belirli zamanlarda çok daha sakin ve uzun süreli çalışma ortamı sunan yapısı ile, İstanbul’da dış çekimler konusunda daha rahat çekimler yapabileceğiniz ortamlardır. Adalarda yer alan güzel mimarilere sahip evlerin etrafında çekilebilecek fotoğraflarda, sevimli bir mahalle ortamını da yakalamak mümkündür. Adalar konu olduğunda akıllara gelen faytonlar ile de fotoğraf çektirmeniz mümkündür.

Adalar’da fotoğraf çekimi için ödemeniz gereken bir ücret bulunmamaktadır. Sadece, fayton gibi özel talepleriniz olur ise bunları sağlayacak kişilere bir ödeme yapılması hususu vardır.

Bakırköy Botanik Park Bahçe Dış Çekim

Bakırköy Botanik Park

Avrupa Yakası’nın Bakırköy ilçesinde bulunan Bakırköy Botanik Park, İstanbul’da yapılacak olan dış çekimler için tercih edilebilecek mekanlardan birisidir. Özellikle doğa ile iç içe bir fotoğraf çekimi planlıyorsanız, kesinlikle bu mekânı da göz önünde bulundurmalısınız. Parkta yer alan göletler, göletlerin üzerindeki köprüler ve salların yanı sıra birçok farklı çiçek ve ağaç arasında yeşile doyarak bir fotoğraf serüvenine çıkabilirsiniz.

Bakırköy Botanik Bahçe’de çekim için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Botanik bahçesinin otoparkı da ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Japon Bahçesi Dış Çekim

Japon Bahçesi

Avrupa Yakası’nda Baltalimanı’nda sahile yakın bir yerde konumlanan Japon Bahçesi, İstanbul’un gözde fotoğraf çekim mekanlarından biridir. 6 bin metrekareden daha büyük bir alana sahip olan bahçenin içerisinde çardaklar, şelale ve gölet bulunmaktadır. Yaklaşık 17 yıl önce kurulan bahçe birkaç yıl önce tadilat geçirmiş ve son halini almıştır. Japonların Sakura ağaçlarının arka planda yer aldığı birbirinden güzel dış mekan fotoğrafları çekebilmeniz mümkündür.

Japon Bahçesi’nde çekim yapmak herhangi bir ücrete tabii değildir.

İstanbul’da dış çekim mekanları konusunda tabii ki sadece burada belirttiğimiz 10 farklı yer ile sınırlı kalmamak gerekiyor. Bu alanların dışında, çekim yapılabilecek yüzlerce farklı nokta bulabilirsiniz. Bu tamamen sizin istek ve zevklerinize bağlıdır.

Tags: , , , , ,

0 Comments

Leave a Comment