Düğün fotoğrafçısının sunduğu hizmetler nelerdir?

Ülkemizde düğün fotoğrafçılığı olarak sunulan genelde iki paket bulunmaktadır. Bunlardan birincisi “Düğün hikayesi” ya da “Düğün günü hikayesi” olarak isimlendirilen paketlerdir. Bu paketler dahilinde, fotoğrafçılar gelin ve damatla birlikte bütün bir günü geçirirler. Bu süreç genel olarak sabah yapılacak olan ön hazırlıklardan başlar ve akşam düğünün bitişine kadar devam eder. Adına yakışır şekilde bir hikâye şeklinde ilerleyebilmek adına fotoğrafçı tarafından her an özenle takip edilir ve bütün detaylar atlanmadan fotoğraflanır.

Bir diğer paket olan dış çekim ise, birkaç saat süren özel çekim çalışmalarıdır. Düğün günü içerisinde ya da düğün öncesi/sonrası da bu çekimler yapılabilmektedir. Gelinlik ve damatlık ile çekimler yapıldığı için düğünle aynı gün bu çekimlerin yapılması tercih edilebilir. Fakat zaman konusunda sıkışıklık olacağını düşünen çiftler bu çekimleri farklı günlerde de yapmak isteyebilir.

Son zamanlarda sıkça duyabileceğiniz bir terim daha var; “Save-the-date”. Türkçe olarak “Tarihi not edin” şeklinde çevirebiliriz. Bu trend bugüne kadar hep, tanıdıklara düğün ya da nikah tarihini bildirmek için kullanılırdı. Ancak fotoğraflanması ve bu şekilde yayınlanmaya başlaması ile yeni bir düğün fotoğrafçılığı alanı ortaya çıktı. Düğün tarihiniz belli olduktan sonra, düğününüzden birkaç ay öncesinde çekimleri planlamanız gerekiyor. Bunun için anlaşacağınız düğün fotoğrafçısı ile hangi konseptte çekim yapılacağını kararlaştırabilirsiniz. Bu çekimler sırasında ne damatlık ne de gelinlik giyiliyor. Haliyle diğer düğünle alakalı çekimlere göre, çok daha rahat ve stresten uzak bir atmosfer oluşuyor. Bu şekilde çekilen resimlerle, ilgili konsepte uygun bir hikâye oluşturuluyor.

Tags: ,

0 Comments

Leave a Comment