Düğün fotoğrafçısının ekipmanları nelerdir?

Düğün fotoğrafçıları kendi kategorilerinde uzmanlaştıkları gibi, bu kategoriye uygun ekipmanlara da sahiptir. Her fotoğrafçı gibi kullandıkları başarılı fotoğraf makinalarının yanı sıra, uzun süreli çalışmalarda sorun yaşamamak için yedek hafıza kartları ve yedek bataryalar taşırlar. Çekim yapılacak kompozisyona uygun olarak tripod, reflektör, ekstra ışık sistemi ve özel lensler de taşıyabilirler.

Hava şartlarının ya da ortamın değişmesi sebebiyle karşılaşılabilecek olan düşük ışık şartlarında, geniş bir diyafram yapısı olması sayesinde 50 mm lensleri kullanırlar. Özellikle çok zorda kalınan ve dar alanlarda çekim yapılması gereken durumlarda geniş açı zoom lensler kullanırlar. Aslında birçok farklı alanda da kullanılabilen bu lensler, özelikle aile fotoğraflarının çekileceği anlarda oldukça güzel sonuçlar verir. Kimi zaman da düğün sırasında gelin ve damada çok yakın duramayan düğün fotoğrafçılarının, belli bir mesafeden çekim yapmaları gerekir. Bu gibi durumlarda ise telefoto lens tercih ederler. Bu sayede uzun mesafeden çok net fotoğraflar çekmeleri mümkündür.

Düğün fotoğrafçıları ekip olarak mı çalışır?

Düğün fotoğrafçılığı aktif ve hızlı bir iş olduğu için bu işi tek başına yapmak oldukça yıpratıcı olabilir. Bu sebeple de genelde fotoğrafçının ekipmanlarını taşıyarak ona yardımcı olacak ve gerekli durumlarda ilgili ekipmanların hazır edilmesini sağlayacak bir yardımcısı bulunur. Tabii ki tek çalışan ya da ekip ile çalışan fotoğrafçılar arasında iyi ya da kötü gibi bir ayrım yapmak mümkün değildir. Bu tamamen işin şartlarına ve kişisel tercihlere bağlı bir durumdur.

Tags: ,

0 Comments

Leave a Comment