Düğün fotoğrafçılığı nedir?

Düğünler, çiftlerin hayatları boyunca deneyimleyeceği değerli anlardan sadece birisidir. Haliyle, bu anlarının başarılı bir şekilde kayıt altına alınması ve ilerleyen zamanlarda dönüp baktıklarında bunları somut olarak görebilmeleri onlar için önemlidir. Bu sebeple de gerekli kayıtları tutabilmeleri için düğün fotoğrafçılığını tercih ederler. Düğünlerin fotoğraflanması üzerine kendini geliştirmiş ve bu alanda tecrübe kazanmış, düğünleri bir masal gibi anlatacak fotoğrafların çekiminden sorumlu olan kişiler de düğün fotoğrafçılarıdır.

Herkes düğün fotoğrafçısı olabilir mi? Düğün fotoğrafçılığı nasıl yapılır?

Herkes düğün fotoğrafçısı olabilir pek tabii ancak profesyonel bir düğün fotoğrafçısı maalesef ki herkes olamaz. Çünkü başarılı ve profesyonel bir düğün fotoğrafçısı kendini geliştirmeye çalışan, bu sebeple en güncel trendleri takip eden ve elindeki ekipmanları en iyi şekilde kullanmayı bilen kişidir. Ayrıca bu işin doğası gereği düğün fotoğrafçısı sakin kalabilmeli ve sabırlı olmalıdır. Çünkü gün içerisinde farklı duygu yoğunluklarını art arda yaşayabilen insanlarla bir arada, birden fazla yerde ve farklı şekillerde çalışmaları gerekir. Yıllar içerisinde birçok farklı çift ile fotoğraf çekimi yapmış fotoğrafçılar bu konuyu deneyimlemişlerdir.

Çekimlerin süresi 4-5 saatten başlayarak 10-12 saatlere kadar varabilmektedir. Bu şekilde uzun süreler dahilinde, doğru anları yakalamak ve fotoğraflayabilmek gerçekten bir sabır işidir. Ayrıca düğün fotoğrafçısı, bahsi geçen saatlerin bu çiftler için ne kadar önemli olduğunu anlayabilecek ve onlara benzersiz bir deneyim yaşatabilecek kadar derin bir empati özelliğine sahip olmalıdır.

Düğün fotoğrafçıları ekip olarak mı çalışır?

Düğün fotoğrafçılığı aktif ve hızlı bir iş olduğu için bu işi tek başına yapmak oldukça yıpratıcı olabilir. Bu sebeple de genelde fotoğrafçının ekipmanlarını taşıyarak ona yardımcı olacak ve gerekli durumlarda ilgili ekipmanların hazır edilmesini sağlayacak bir yardımcısı bulunur. Tabii ki tek çalışan ya da ekip ile çalışan fotoğrafçılar arasında iyi ya da kötü gibi bir ayrım yapmak mümkün değildir. Bu tamamen işin şartlarına ve kişisel tercihlere bağlı bir durumdur.

Düğün mekânınızın fotoğrafçısı ile çalışmak istemezse sizler ne yapabilirsiniz?

Düğün mekânınız ile bir anlaşma yapmadan önce kendilerine, sizin seçiminiz olan bir fotoğrafçı ile çalışmak istediğinizi belirtmelisiniz. Bunu belirttiğinizde size sundukları anlaşmalarda yer alan maddeleri göstererek, bu talebinizi kabul etmeyebilirler. Bu durumda sakin kalmalı ve hakkınızı savunmalısınız. İlk olarak bilmeniz gereken şey, sizin çağırmakta olduğunuz fotoğrafçının sadece fotoğraf çekimi için orada olduğu ve misafirlere herhangi bir satış yapmayacak olmasıdır. Genelde işletmelerin ve onların anlaştığı fotoğrafçıların çekindiği konu budur. Bu çekincelerini ortadan kaldırmak için ticari olarak onları zor durumda bırakmayacağınız bilgisini verebilirsiniz. Sonuçta düğün fotoğrafçısı herhangi bir satış yapmayacak ya da kamera çekimi ile eğlencelere dahil olmayacaktır. Kendisi, yakaladığı özel anların fotoğraflarını çekecek, ki bu genelde damat ve gelinin etrafında olacakları anlamına gelir ve bunları hikayeleştirmek için uğraşacaktır. Ekstra bir gelir beklentisi ya da diğer tarafın işini baltalamak gibi bir amacı olmayacaktır.

Her ne kadar detaylı bilgiler vermenize ve kendi düğün fotoğrafçınızın mekânın anlaştığı fotoğrafçının işini engellemeyecek şekilde çalışacağına dair açıklama yapmanıza rağmen, mekân sahipleri bu durumu anlamamakta ısrar edebilir. Böyle bir durumda yapmanız gereken son hamle, onlara karalarını tekrar düşünmeleri için zaman tanımak ve kabul etmedikleri taktirde anlaşmanın gerçekleşmeyeceğini bildirmektir. Gerçekten gelinebilecek en son nokta bu olduğu için, siz de bu süreçte farklı mekân arayışları içerisine girebilirsiniz.

Tags: ,

0 Comments

Leave a Comment